«ЗАДРУГА» ФІЛОСОФІЯ БЕЗМЕЖНОГО РОЗВИТКУ
Анотація
Оригінальна назва статті «Zadrużna filozofia bezkresnego Rozwoju». Автор знайомить з основними філософськими засадами патріотичної польської організації «Задруга», заснованої у 1935 році відомим польським націоналістом Яном Стахнюком (1905–1963). У своїй статті автор відзначає унікальність філософського напрямку «Задруги», який виник у період протистояння двох тоталітаризмів минулого століття, – більшовицької Росії і нацистської Німеччини, – позиціонуючи себе як слов’янський світ, що прагне зберегти свою самобутність, всупереч політичному тиску зовнішніх сил. У центрі уваги Задружної філософії постає людина і нація у їх постійному прагненні розвиватися, пізнаючи світ і живучи в гармонії з природою. А звідси – бачення розвитку нації, що безпосередньо пов’язаний і узгоджений з розвитком світу. «Задруга» не була релігійною організацією в повному розумінні, її головною засадою був пантеїзм без теології з усвідомленням, що всі перетворення у світі спричинює і ними керує творча Воля космосу. Незважаючи на те, що «Задруга» розширювала поняття нації на всю Слов’янщину, воля до розвитку якої і досі перебуває в занепаді, – пише автор статті, – «Задруга» покладалася на свою польську націю, яка, розвиваючись, зміцнить слов’янщину, що в подальшому спричинить розвиток інших слов’янських народів у напрямку перетворення їх у наднарод, а відтак розпочнеться доба відродження всієї Славії. Про це мріяв Ян Стахнюк у 1941 році всупереч тодішньому поневоленому становищу слов’ян.Посилання
Hartmann, Teleologisches Denken,kap. 4B, Die Metaphysik des Pantheismus; Berlin 1951, S. 38Pantheismus; Berlin 1951
Stachniuk, Chrześcijaństwo a ludzkość; Wrocław 1997
Stachniuk, Droga rewolucji kulturowej w Polsce; Wrocław 2006
Stachniuk, Człowieczeństwo i kultura; Poznań 1946
Burckhardt, Geschichtliche Betrachtungen; Gesammelte Werke, Band IV, Basel 1956
Lorenz, Die Rückseite des Spiegels, München 1985
Stachniuk, Mit słowiański; Wrocław 2006
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.