ЕТНОСОЦІАЛЬНІ КАТЕГОРІЇ ФІЛОСОФІЇ РЕЛІГІЇ: «МЕТАФІЗИКА КРОВІ» ТА «НУМІНОЗНА СИЛА»
Ключові слова:
етнічний архетип, етнорелігійний феномен, метафізика крові, нумінозна сила, етнічна релігія, рідна релігіяАнотація
Поки етнос є творцем і носієм етнічної релігії, доти існує його метафізичний взаємозв’язок з його рідними «кревними» Богами. За К. Юнгом, збереження рідного міфу є запорукою існування етносу в часі й просторі. Уявлення про Богів у етнічних та світових релігіях мають відмінності, що характеризуються протилежностями: іманентністю і трансцендентністю, природністю і штучністю, міфологічністю й історичністю та ін. Тривале співіснування в європейській свідомості двох антагоністичних видів духовності поглибило процес розпаду й розриву традиційних суспільних устоїв. Категорії «рідна земля», «рідна мова», «рідна віра» становлять метафізичну триєдність, що є гарантією самозбереження народів у глобалізованому світі. На рубежі ХХ–ХХІ ст. у європейських країнах уже окреслилась тенденція до переоцінки релігійної аксіології та з’явилися спроби реставрації рідних релігійних систем. Категорії «нумінозна сила» та «метафізика крові» ще потребують осмислення в системі етнології та філософії релігії.Посилання
Авдєєв В. Расове мислення давніх греків / В. Авдєєв // Сварог. – 1999. – Вип. 10. – С. 33–39.
Бенуа де А. Как можно быть язычником / Ален де Бенуа. – М., 2004.
Диоген Лаэртский. О жизни, учениях и изречениях знаменитых философов [Електронний ресурс] / Диоген Лаэртский ; [пер. с древнегреч. М. Л. Гаспарова]. – [2-е изд., испр.]. – М. : Мысль, 1986. – Кн. VІІІ (Пифагор. Эмпедокл). – Режим доступу : http://filosof.historic.ru/books/item/f00/s01/z0001107/.
Дюринг Е. Еврейский вопрос / Евгений Дюринг. – Москва : Русская правда, 1999.
Карабанов В. Священные основы нации / Владимир Карабанов. – СПб., 2005.
Лев Диакон. История / Лев Диакон. – М., 1988.
Лозко Г. Феномен предківської віри у житті й військовій діяльності Великого Руського князя Святослава / Г. С. Лозко // Лозко Г. Пробуджена Енея. Європейський етнорелігійний ренесанс. – Х. : Див, 2006. – С. 91–102.
Лозко Г. Природні та штучні релігії / Г. С. Лозко // Антологія християнства. – За заг. ред. Г. Лозко. – Тернопіль : Мандрівець, 2013.
Мюллер М. Шесть систем индийской философии [Електронний ресурс] / Макс Мюллер : Режим доступу : http://psylib.org.ua/books/mullm01/index.htm.
Отто Р. Священное: об иррациональном в идее Божественного и его соотношении с рациональным / Рудольф Отто ; [пер. с нем. А. Руткевича]. – СПб. : Изд-во СПб. ун-та, 2008. – 272 с.
Сковорода Г. Твори у 2 т. / Григорій Сковорода. – К. : ТОВ «Видавництво «Обереги», 2005. – Т. 2.
Ушкалов Л. «Пізнай себе». Українська ідея Григорія Сковороди / Л. Ушкалов // Український тиждень. – № 50 (267) від 13 грудня, 2012 [Електронний ресурс] / Режим доступу : http://tyzhden.ua/History/67626
Фай Г. За что мы сражаемся? Идеологический словарь / Гием Фай. – М. : ИЦ «Слава!», 2007.
Фейербах Л. Лекции о сущности религии / Людвиг Фейербах ; [Електронний ресурс] / Режим доступу : http://filosof.historic.ru/books/item/f00/s00/z0000572/.
Фрагменты ранних греческих философов. От эпических теокосмогоний до возникновения атомистики / [Подг. изд. А. Лебедева]. – Москва : Наука, 1989; [Електронний ресурс] / Режим доступу : http://www.astro-cabinet.ru/library/Filosoph/ Index.htm.
Шаян В. Віра Предків Наших / Володимир Шаян. – Гамільтон, Канада. – 1987.
Шаян В. Григорій Сковорода – лицар святої борні / Володимир Шаян. – Лондон, Торонто – Канада, 1873.
Шелер М. Положение человека в Космосе [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://anthropology.ru/ru/texts/scheler/stellung_3.html.
Юнг К. Г. Душа и миф: шесть архетипов / Карл Густав Юнг ; [пер. с англ.]. – К. : Государственная библиотека Украины для юношества, 1996.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.