ОПТИМІЗМ І НІГІЛІЗМ ЯК ЕКЗИСТЕНЦІАЛИ ЛЮДСЬКОГО ІСНУВАННЯ
Ключові слова:
оптимізм, нігілізм, людське існування, екзистенціали, регулятиви життєдіяльності людиниАнотація
Статтю присвячено аналізу оптимізму і нігілізму як екзистенціалів людського буття. Обґрунтовується відносність оцінок оптимізму та нігілізму як світоглядних позицій. Розкрито значення цих установок у людському житті. Предметом дослідження є феномени оптимізму і нігілізму в їх взаємодії. Аналіз оптимізму і нігілізму здійснюється на рівні атрибутів екзистенціального життя людини. Оптимізм і нігілізм як екзистенціали людського є операторами життєдіяльності людини, організаторами її волі, надій, головних сподівань або розчарувань. Головним висновком є твердження, що оптимізм і нігілізм – це екзистенціали людського існування. Водночас при визначенні їх функцій неможливо до кінця стверджувати, що оптимізм – виключно позитивний феномен, а нігілізм – негативний. Є необхідним враховувати конкретні історико-культурні ситуації, за яких оптимізм може перетворюватись у фанатизм, неприй-няття будь-яких новацій і, таким чином, виконує функцію нігілізму як заперечення наявних цінностей. Аналогічно може відбуватися і з нігілізмом, коли він, відкидаючи наявні цінності, сприяє утвердженню нових ціннісних настанов, стаючи оптимістичним екзистенціюванням.Посилання
Биркан Р. И. Преодоление нигилизма. Хайдеггер и Достоевский / Р. И. Биркан. – Санкт-Петербург, 2007. – 456 с.
Гайдеггер М. Бытие и время / М. Гайдеггер. – М. : АD marginem, 1997. – 311 с.
Кримський С. Б. Під сигнатурою Софії / С. Б. Кримський. – К. : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2009. – С. 71–150.
Кузнецов Б. Г. Философия оптимизма / Б. Г. Кузнецов. – М. : Наука, 1972. – 259 с.
Лютий Т. Нігілізм: анатомія Ніщо / Т. Лютий. – К. : «ПАРАПАН», 2002. – 293 с.
Лях В. В. До читача / В. В. Лях // Марсель Габріель. Novo Viator. – К. : Видавничий дім «КМ Асаdemia», 1999. – С. 6.
Марсель Г. Novo Viator / Г. Марсель. – К. : Видавничий дім «КМ Асаdemia», 1999. – 320 с.
Речицкий В. Символическая реальность и право / В. Речицкий. – Львов : ВНТЛ-Классика, 2007. – 730 с.
Рижко В. А. Екзистенціали людського буття і навчання / В. А. Рижко // Філософсько-антропологічні студії’ 2008. – К. : Стилос, 2008. – С. 108–115.
Хамітов Н. Філософський словник. Людина і світ / Н. Хамітов, С. Крилова. – К. : КНТ. Центр навчальної літератури, 2007. – С. 69–70.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.