ЕКОЛОГІЧНІ ПРИНЦИПИ ГАРМОНІЙНОЇ КОРЕЛЯЦІЇ «ЛЮДИНА – ПРИРОДА» В УКРАЇНСЬКІЙ ФІЛОСОФІЇ ПЕРІОДУ РОМАНТИЗМУ
Ключові слова:
«людина – природа», Романтизм, Руська трійця, М. Гоголь, Кирило-Мефодіївське товариствоАнотація
В статті розглядається історико-філософський аспект проблеми відношення «людина-природа» в українській літературі періоду Романтизму. Розкривається зміст гармонійного зв’язку між людиною і світом у творчості діячів Руської Трійці. Аналізується творчість українського романтизму східного зразка, зокрема одного із яскравих його представників – Миколи Гоголя. Згідно його позиції, ключ до світу, гармонійне життя з природою лежить у власній душі людини. Письменник вказує на причини існування зла – черствість людини, омертвіння її душі, якій властиві нерозуміння глибин і таємниць світу через брак глибини чуття. Світоглядні позиції Кирило-мефодіївського товариства виражені ідеєю романтизму й народності, їх синтез в єдності літературного та соціально-політичного аспектів знайшов своє відображення в позиції органічного зв’язку життя природи й морально-духовної природи людини. Загалом, у творчості українських мислителів періоду Романтизму простежується заклик до гармонії в системі «людина – природа – суспільство» через повернення до традицій пошанування Землі, трактування природи як живого організму, декларацію органічного взаємозв’язку природи з внутрішнім світом людини.Посилання
Вернадский В. И. Глобальные проблемы цивилизации // Мир философии. – М., 1991. – Ч. II.
Войтюк А. Символ віри Пантелеймона Куліша // Віче. – № 3, 1997.
Кирило-Мефодіївське товариство. Збірник документів: В 3-х т. – К., 1990.
Куліш П. Листи з хутора // П. Куліш. Повне зібрання творів: в 2-х т. – К., 1989. – Т. 2.
Писання Маркіяна Шашкевича. Видав Михайло Возняк. – Львів, Накладом Наукового Товариства ім. Шевченка. – 1912.
Скоць А. І. Шевченкознавчі студії: Декалог: Монографія – Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006.
Скринник М. А. Наративні практики українськоїідентичності. Доба романтизму. Монографія. – Львів : Каменяр, 2007.
Чижевський Дмитро. Нариси з історії філософії на Україні. Нью Йорк, 1991.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.