ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ФЕМІНІСТСЬКОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ТЕОРІЇ: ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ
Ключові слова:
фемінізм, гендер, гендерний підхід, жіноча емансипація, жіночий рухАнотація
В статті проаналізовано зародження та розвитокфеміністської соціальної теорії в контексті історії соціально-філософської думки. Розглянуто історію походження поняття «фемінізм» і його трактування в сучасній науці. Доведено, що загальноприйнятого чіткого визначення фемінізму на сьогоднішній день не існує, адже визначення фемінізму залежать від того контексту (політичного, соціального, економічного, теоретичного та ін.), в якому він розвивається, а також від підйому-спаду жіночого руху. Описано появу та розвиток фемінізму; показано, що у становленні фемінізму як громадського руху за права жінок в кінці ХІХ – на початку XX століття велику роль зіграв суфражизм, тобто боротьба жінок за громадянське право участі в голосуванні. Охарактеризовано особливості феміністичної методології. Розглянуто поняття «гендер» як базова категорія феміністської соціальної теорії.Посилання
Большой толковый социологический словарь (Collins). – Том 2 (П-Я). – М. : Вече, 1999. – 528 с.
Большой энциклопедический словарь / Гл. ред. А. М. Прохоров. – М. : Большая российскаяэнциклопедия, 1997.– 1456 с.
Брандт Г. А. Философская антропология феминизма. Природа женщины / Г. А. Брандт. – СПб.: Алетейя, 2006. – 160 с.
Гендерные аспекты политической социологии / Отв. ред. С. Г. Айвазова, О. А. Хасбулатова. – М. : РОССПЭН, 2004. – 258 с.
Гендерный калейдоскоп / Под ред. М. М. Малышевой. –М. : Academia, 2001. – 520 с.
Женщины в истории: возможность быть увиденными: Сб. науч. ст. Выпуск 1 / Под ред. И. Р. Чикаловой. – Мн. : БГПУ, 2001. – 320 с.
Здравомыслова Е. А. Социология гендерных отношений и гендерный подход в социологии / Е. А. Здравомыслова, А. А. Темкина// Социологические исследования – 2000. – № 11. – С. 15–24.
Клименкова Т. А. Феминизм / Т.А . Клименкова // Словарь гендерных терминов. – М. : Информация – XXI век, 2002. – С. 220–221.
Ритцер Дж. Современные социологические теории / Дж. Ритцер. – СПб.: Питер, 2002. – 688 с.
Темкина А. А. Феминизм: Запад и Россия [Електронний ресурс] / А. А. Темкина // Преображение (Русский феминистический журнал) – 1995. – № 3. – С. 5–17. – Режим доступу : http://www.a-z.ru/women/texts/temkir-1.htm.
Фурье Ф. М. Ш. Избранные сочинения. Том 1. Теория четырех движений и всеобщих судеб. Проспект и анонс открытия / Ф. М. Ш. Фурье. – М. : Государственное социально-экономическое издательство, 1938. – 312 с.
Юкина И. И. Русский феминизм как вызов современности / И .И. Юкина. – СПб, 2007. – 544 с.
Epstein F. C. Great Divides: thecultural, cognitiveandsocialbasesofglobalsubordinationofWomen / Fuchs, CynthiaEpstein // AmericanSociologicalReview. – 2007. – № 72. – P. 1–22.
Kowalska B. O metodologiifeministycznej: ogólnie i osobiście, / BeataKowalska // StudiaHumanistyczne AGH. –Tom 11/2/2012. – P. 69–80.
The Concise Oxford Dictionary of Sociology / Ed. by G. Marshall. NewYork : Oxford University Press, 1994 – 571 р. 16. Tuttle L. Encyclopedia of Feminism / L. Tuttle. – NewYork : ArrowBooks, 1986.– 399 р.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.