ПОТЕНЦІАЛ ФІЛОСОФІЇ ДІАЛОГУ В КОНТЕКСТІ СУЧАСНОЇ РЕФОРМИ УКРАЇНСЬКОЇ ОСВІТИ
Ключові слова:
нова українська школа, освітня реформа, дитино центризм, суб’єкти освітнього процесу, педагогіка партнерства, філософія комунікації, філософія діалогу, нелінійний відкритий діалогАнотація
Сучасна освітня реформа в Україні спрямована на формування у свідомості вчителя нового типу налаштування на партнерську взаємодію з іншими суб’єктами освітнього процесу на засадах принципу дитиноцентризму. При цьому в процесі розробки концептуальних положень Нової української школи доцільно звертатись не лише до освітньої теорії і практики, а й до теоретичного філософського доробку, вітчизняного і світового, концептуальні положення якого резонують з сучасними реформаторськими ідеями. Тенденціям оновлення в українській освіті, які націлені на педагогіку партнерства, найбільш відповідають теоретичні засади філософії діалогу XX ст. Метою статті є розгляд деяких позицій філософії діалогу, близьких за змістом інтенціям освітніх реформ – це концептуальні положення М. Бубера, деяких екзистенціалістів, Г. Батищева. Сприйняття ідей філософії діалогу призводять до усвідомлення суб’єктами освітнього процесу нелінійного характеру ситуації відкритого діалогу, яка базується на взаємоузгодженні темпосвіту, створенні ситуації сумісного інтерактивного дослідження, що дозволяє сформувати глибинний рівень діалогічного зв’язку.Посилання
Батищев Г. С. Найти и обрести себя. Особенности культуры глубинного общения // Г. С. Батищев / Вопросы философии. № 3/1995. – С. 95–129. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.kph.npu.edu.ua/!e-book/clasik/ data/vopros/03.html.
Бубер М. Я і Ти. Шлях людини за хасидським вченням / М. Бубер. – К. : Дух і літера, 2012. – 272 с.
Князева Е. Расширенный экологический подход: сети жизни, познания, разума и коммуникации // Е. Князева / Філософія освіти, № 1(18). – 2016. – С. 163–188.
Малахов В. Етика спілкування: навч. посібник / В. Малахов. – К. : Либідь, 2006. – 400 с.
Нова українська школа: основи Стандарту освіти. – Львів, 2016. – 64 с.
Прищак М. Д. До питання комунікативного підходу в освіті // М. Д. Прищак / Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2013. – № 1. – С. 133–136.
Унамуно М. О трагическом чувстве жизни. – К. : Символ, 1996. – С. 23–301.
Філософія освіти: навчальний посібник / За заг. редакцією В. Андрущенка, І. Передборської. – К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2009. – 329 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.