ЕВОЛЮЦІЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ДУШУ: ВІД ЕТНІЧНИХ ДО СВІТОВИХ РЕЛІГІЙ
Ключові слова:
душа, дух, вічність душі, анімізм, реінкарнація, метемпсихоз, іманентність, трансцендентність, Брахман, Атман, ПсихеяАнотація
Розглянуто еволюцію типових уявлень про душу від їх зародження в епоху палеоліту до етнічних вірувань єгиптян та індоєвропейців (аріїв, індусів, греків і римлян, скіфів і слов’ян) та зміни цих уявлень світовими релігіями (буддизм, християнство, іслам), що спричинили значні трансформації людської психіки, зміну культурних кодів та менталітету. У роботі показано, що онтологічне протиставлення душі й тіла у світових релігіях спричинило негативне ставлення до тіла як до гріховної складової людини, що у свою чергу внесло дисгармонію у відносини людини і природи. Звернуто увагу на те, що радикальні зміни уявлень про душу у світових релігіях свідчать не про розвиток (еволюцію), а про своєрідну інволюцію – спрощення, редукцію, ентропію. Мислителями ХІХ–ХХ ст. започатковані пошуки відновлення природного уявлення про душу, що має важливе аксіологічне значення в житті людства. Зроблено висновок, що лише включеність людини у співпрацю зі Всесвітом, а не протиборство з ним, допоможе людству вижити в глобальній війні штучного з природним, а поєднання релігійного життя з національним вдихне новий духовний струмінь у життя суспільства.Посилання
Атхарваведа. Избранное / Перевод, комментарий и вступительная статья Т. Я. Елизаренковой. – М., 1976. – 406 с.
Афанасьев А. Поэтические воззрения славян на природу: В трех томах / А. Афанасьев. – М., 1994.
Зинухов А. Анахарсис / А. Зинухов. – Харьков, 1993.
Лозко Г. Боги і народи: етносоціальний вимір / Г. Лозко. – Тернопіль : Мандрівець, 2015.
Лозко Г. Велесова Книга – Волховник. Наукове текстологічне дослідження, переклад сучасною українською мовою / Г. Лозко. – Тернопіль : Мандрівець, 2011.
Орфей. Языческие таинства. Мистерии восхождения. – М., 2001.
Прокл. Первоосновы теологии / Прокл. – М. : Издательская группа «Прогресс», 1993.
Ригведа. Издание подготовила Т. Я. Елизаренкова. – М., 1989–1999.
Рижкова С. А. Типологія релігій / С. А. Рижкова. – К. : Кондор, 2005.
Свобода Р. Аюрведа: жизнь, здоровье, долголетие / Р. Свобода. – М. : Саттва, 2007.
Скіфський філософ Анахарсис // Сварог. – 2007. – № 7.
Тейлор Э. Б. Первобытная культура / Э. Б. Тейлор. – М. : Издат. Полит. лит., 1989.
Українка Леся. Стародавня історія східних народів / Леся Українка. – Луцьк : ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2008.
Франко І. Я. Амор і Псіхе // Зібрання творів у 50-ти томах / І. Франко. – К. : Наук. думка, 1980. – Т. 25. – С. 187–217.
Шаян В. Віра Предків Наших / В. Шаян. – Гамільтон, Канада, 1987.
Юнг К. Г. Душа и миф: шесть архетипов / К. Г. Юнг ; [пер. с англ.]. – К. : Государственная библиотека Украины для юношества, 1996.
Элиаде М. Священные тексты народов мира / Мирча Элиаде. – М.,1998.
Stachniuk J. Czlowieczenstwo i kultura / J. Stachniuk. – Wroclaw, 1996.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.