ВЧЕННЯ ПРО СОФІЮ В ПРАЦІ С. БУЛГАКОВА «ФІЛОСОФІЯ ГОСПОДАРСТВА»
Ключові слова:
філософія господарства, С. Булгаков, софіологія, християнська філософія, історія російської філософіїАнотація
Темою дослідження є вчення про Софію російського релігійного філософа Сергія Булгакова. У статті викладено софіологічне вчення С. Булгакова, опубліковане в праці «Філософія господарства», розглянуто його значення в історії філософської думки. Ідеальний космос, за Булгаковим, – це ідеальне Людство. Софія як ідеальне та всеєдине Людство містить у собі ідеальний космос. У такому розумінні це положення відтворює одну з центральних ідей гностичної традиції – ідею Адама Кадмона, ідеальної Людини, що містить у собі всю природу. Подальший розвиток цієї теми у Булгакова також слідує логіці гностичних вчень. Тотожність всеєдиного Людства і всеєдиного космосу порушується із-за гріхопадіння Адама Кадмона. Цей акт впускає смерть, і ідеальний космос перетворюється у недосконалу людську природу, яка вже не тотожна з цілісним людством, а тільки зв’язана з ним. Поява емпіричної людини у процесі еволюційного розвитку природи позначає розкриття цього зв’язку, господарча та пізнавальна діяльність людини та людства – це відтворення тотожності природи та емпіричного людства з ідеальним людством, Софією.Посилання
Булгаков С. Н. Свет невечерний. Созерцания и умозрения / С. Н. Булгаков. – М., 1917.
Булгаков С. Н. Философия хозяйства / С. Н. Булгаков. – М., 1990.
Булгаков С. Н. Центральная проблема софиологии / С. Н. Булгаков // Булгаков С. Н. Тихие думы. – М., 1996. – С. 268–272.
Евлампиев И. И. История русской метафизики в XIX–XX веках. Русская философия в поисках Абсолюта : в 2-х ч. / И. И. Евлампиев. – Ч. 2. – СПб., 2000.
Зеньковский В. В. История русской философии : в 2-х т. / В. В. Зеньковский. – Т. 2. – Париж, 1989.
Сапов В. В. От марксизма к «христианской социологии» (Путь С. Н. Булгакова) [Электронный ресурс] / В. В. Сапов // Социологические исследования. – 1990. – № 4. – С. 101–111. – Режим доступа : http://ecsocman.hse.ru/data/780/792/1219/001_ Sapov_101-111.pdf.
Сапов В. В. «Христианская социология» С. Н. Булгакова / В. В. Сапов, А. Ф. Филиппов // Булгаков С. Н. Философия хозяйства. – М., 1990. – С. 343–384.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.