ФЕНОМЕН НІГІЛІЗМУ І ЙОГО ПРОЯВИ В УМОВАХ РОЗВИТКУ МАСОВОГО СУСПІЛЬСТВА
Ключові слова:
нігілізм, масове суспільство, маса, еліта, ірраціоналізм, утопія, ідеологіяАнотація
Статтю присвячено дослідженню проблеми виникнення і розвитку проявів нігілізму у масовому суспільстві. Метою статті є дослідження соціально-політичних проявів нігілізму як невід’ємних атрибутів масового суспільства. Феномен політичного нігілізму проаналізовано як суспільне явище, яке закономірно пов’язане з появою і подальшим становленням масового суспільства. Соціально-політичні прояви нігілізму розглянуто в контексті як консервативної, так і ліберально-демократичної критики масового суспільства. Проведено ґрунтовний аналіз теорій масового суспільства, виникнення якого пов’язане з революційними перетвореннями в Європі і Америці. Спільним для теорій масового суспільства є визнання головними складовими соціальної структури масового суспільства еліти та маси. Водночас представники аристократичної критики наголошують на занепаді еліт, а представники демократичної критики вивчають інертну масу. Масове суспільство об’єктивно є атомізованим суспільством, а суб’єктивно являє собою відчужене населення. Також докладно проаналізований праворадикальний рух (фашизм, націонал-соціалізм) як один із проявів політичного нігілізму у масовому суспільстві. Головний висновок статті полягає в тому, що лише збереження критично важливих цінностей і прав людини (особливо свободи як цінності) може запобігти розширенню проявів нігілізму.Посилання
Арендт Х. Джерела тоталітаризму / Х. Арендт. – К. : Дух і література, 2005. – С. 381–382.
Кассирер Э. Философия симфолических форм : в 4 т. / Э. Кассирер. – М. СПб. : Университетская книга, 2002. – Т. 1. – С. 3.
Ласки М. Утопия и революция / М. Ласки // Утопия и утопическое мышление: Антология зарубежной литературы. – М., 1991. – С. 194.
Манхейм К. Идеологпя и утопия / К. Манхейм // Утопия и утопическое мышление: Антология зарубежной литературы. – М., 1991. – С. 139.
Манифесты итальянского футуризма. – М., 1914. – С. 13.
Одуев С. Ф. Тропами Заратустры / С. Ф. Одуев. – М. : Мисль, 1971. – С. 224.
Юнг К. Г. Современность и будущее / К. Г. Юнг. – Минск, 1992. – С. 8–9.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.