ПОСТНЕКЛАСИЧНА НАУКА: НОВИЙ ТИП ВИРОБНИЦТВА ЗНАННЯ
Ключові слова:
наука, інформаційне суспільство, комунікація, технонаука, міждисциплінарність, трансдисциплінарні дослідження, інтернет, постнекласична наукаАнотація
У статті розглянуто трансформацію наукового простору інформаційного суспільства початку ХХІ століття. Сучасний стан розвитку науки називають постнекласичним. Формування постнекласичної раціональності пов’язане як зі зміною ролі науки в економіці знань, так із впливом комп’ютерних технологій на виробництво і споживання наукового знання. Використання інформаційних технологій збагачує засоби та інструменти інформаційного обміну. Ось чому відбувається виникнення та поширення нових моделей комунікації. Однією зі специфічних рис сучасного наукового виробництва є міждисциплінарність. Дослідження міждисциплінарних взаємодій є аналізом нестандартних пізнавальних ситуацій у контексті комунікації суб’єктів, що виробляють та споживають знання. Крім міждисциплінарних, широкого розповсюдження набувають трансдисциплінарні дослідження (наприклад, нанобіотехнології). Все, що є предметом уваги сучасної науки – суспільне життя, економіка, інформаційні мережі є системами з великою кількістю вимірів, які мають складну нелінійну динаміку. Вивчення подібних систем потребує нових методологій та підходів.Посилання
Степин В. С. Научное познание и ценности техногенной цивилизации / В. С. Степин // Вопросы философии. – 1989. – № 10. – С. 3–18.
Швырев В. С. О соотношении познавательной и проективно-конструктивной функций в классической и современной науке / В. С. Швырев // Познание, понимание, конструирование. – М. : Республика, 2008. – С. 30–48.
Черникова И. В. Трансдисциплинарные методологии и технологи современной науки / И. В. Черникова // Вопросыфилософии. – 2015. – № 4. – С. 24–32.
Ковальчук М. В. Идеология нанотехнологий / М. В. Ковальчук. – М. : Прогресс. – 2010. – 250 с.
Майнцер К. Вызовы сложности в 21 веке / К. Майнцер // Вопросы философии. – 2010. – № 10. – С. 35–44.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.