ЦІЛІ ТА ЇХНІ ПСИХОЛОГІЧНІ МЕХАНІЗМИ
Ключові слова:
цілі, три види цілей по віддаленості від ситуацій теперішнього часу, цільова спрямованість особистості, рівнева структура цільової спрямованості особистостіАнотація
Цілі в житті людини мають велике значення, але вона це може і не усвідомлювати, Вчені з різних наукових напрямків, разом із тим, це усвідомлюють та приділяють значну увагу дослідженню проблеми цілей. Як показав теоретичний аналіз цього питання, філософи виділяють загальнолюдське значення мети для людини, фізіологи шукають фізіологічні механізми рефлекторної діяльності при постановці цілей, кібернетики підходять до вивчення мети з точки зору системного підходу. Психологи повинні шукати психологічні механізми цілеспрямованої діяльності, але таких робіт практично немає. Тому головною метою нашого дослідження були спроби пошуку таких психологічних механізмів. Для цього було розроблено спеціальну експериментальну методику проективного типу, що дозволяє досліджувати цільову спрямованість особистості. У процесі дослідження в декілька тисяч піддослідних були виявлені певні особливості постановки різних за віддаленістю цілей та встановлені провідні риси особистості, що впливають на психологічні механізми постановки та досягнення мети. Такі висновки підтвердили статистичні данні на достовірному рівні.Посилання
Акофф Р. О целеустремленных системах / Р. Акофф, Ф. Эмери. – М. : Советское радио, 1974. – 271 с.
Анохин П. К. Рефлекс цели как объект физиологического анализа / П. К. Анохин // Избранные труды. – М. : Наука, 1978. – С. 292–310.
Бернштейн Н. А. Очерки по физиологии движений и физиологии активности / Н. А. Бернштейн. – М. : Медицина, 1966. – 349 с.
Васильев Я. В. Футурреальная психология личности / Я. В. Васильев. – Николаев : Илион, 2007. – 518 с.
Гегель Г. В. Ф. Наука логики / Г. В. Ф. Гегель. – М. : Соцэкгиз, 1939. – 189 с.
Кант И. Сочинения в 6 т. / И. Кант – М. : Политиздат, 1966. – 423 с.
Коган Л. Н. Цель и смысл жизни человека / Л. Н. Коган. – М. : Мысль, 1984. – 252 с.
Леонтьев А. Н. Деятельность. Сознание. Личность / А. Н. Леонтьев. – М. : Политиздат, 1975. – 304 с.
Маркс К. Сочинения : в 45 т / К. Маркс, Ф. Энгельс. – Т. 21. – М. : Госполитиздат, 1961. – 745 с.
Маслоу А. Мотивация и личность / А. Маслоу. – СПб. : Питер, 2003. – 325 с.
Обуховский К. Психологическая теория строения и развития личности / К. Обуховский // Психология формирования и развития личности. – М., 1981. – С. 5–67.
Павлов И. П. Полное собрание трудов / И. П. Павлов. – М. : Учпедгиз. – Т. 3. – 1949. – 387 с.
Рубинштейн С. Л. Основы общей психологии / С. Л. Рубинштейн. – СПб. : Питер, 1999. – 720 с.
Сеченов И. М. Избранные произведения / И. М. Сеченов. – Т. 1. – М. : Госполитиздат, 1952. – 335 с.
Франкл В. Человек в поисках смысла / В. Франкл. – М. : Прогресс, 1990. – 360 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.