ПРО ДЕЯКІ ЕПІСТЕМОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПОНЯТТЯ «ІРОНІЯ»
Ключові слова:
методи пізнання, діалектика, іронія, проблемна ситуація, освітаАнотація
Сьогодення потребує зміни наочно онтологічної моделі навчання на іншу - гносеологічну, де основу предмета, що вивчається, складає методологія та історія науки, її пізнавальні засоби і технології. Для засвоєння арсеналу методологій та розвитку творчого, нестандартного мислення потрібні активні методи і форми навчання. В зв’язку з цим розглядається спорідненість гносеологічних засад понять «іронія», як категорії естетики, і «оператор РЧВ (розмір-час-вартість)», як базової категорії теорії рішення винахідницьких задач, в контексті їх інструментального використання для розв’язання суперечностей. В статті з’ясовується доцільність та ефективність/не ефективність іронічного методу філософування у природничих і соціально-гуманітарних дисциплінах та пропонуються деякі підходи щодо реалізації такого стилю міркування. Автор вважає, що подібна модель формує у людини здатність самостійного системного бачення професійних проблем і стимулює потреби в пошуку творчих підходів до їх вирішення.
Посилання
Гейко С. М. Іронія як культурна універсалія: Філософський аналіз / С. М. Гейко: Автореф. дис. на здобуття наукового ступеня канд. філос. наук. - 09.00.04 філософська антропологія, філософія культури. ‒ Київ, 2007. – 18 с.
Новая философская энциклопедия: в 4 т. / Институт философии РАН; 2-е изд., испр. и допол. ‒ М. : Мысль, 2010. ‒ Інте-рнет-версія видавництва: http://iphras.ru/elib/1287.html
Черданцева И. В. Ирония: от понятия к методу философствования, или до чего доводят философов насмешки: Курс лекций / И. В. Черданцева. – Екатеринбург : Банк культурной информации, 1999. ‒ 166 с.
Черданцева И. В. Возможности иронии как метода познания / И. В. Черданцева. – [Електронний ресурс] ‒ Режим до-ступу : http://www.rusnauka.com/16_ADEN_2011/Philosophia/6_89006.doc.htm.
Цит. за: Дробышева Е. Э. Аксиология постмодерна: Ирония. – Санкт-Петербург: Издательство СПбГУСЭ, 2008. – 179 с. [Електроний ресурс]. – Режим доступу : http://studopedia.info/2-117257.html.
Пивоев В. М. Ирония как эстетическая категория // Философские науки. – 1984. - № 2. – С. 54-61 / В. М. Пивоев. ‒ [Електроний ресурс]. – Режим доступу : http://www.pivoev.ru/download/w061.pdf.
Альтшуллер Г. С. Творчество как точная наука / Г. С. Альтшуллер. ‒ М. : Советсткое радио, 1979. ‒ 109 с.
Альтшуллер Г. С. Найти идею: Введение в ТРИЗ — теорию решения изобретательских задач / Г. С. Альтшуллер: [4-е изд.] ‒ М. : Альпина Паблишерз, 2011. — 400 с.
Литвак М. Е. Психологическое айкидо / М. Е. Литвак. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2015. – 224 с.
Гончаренко Н. В. Гений в искусстве и науке / Н. Г. Гончаренко. – М. : Искусство, 1991. – 432 с.
Методологія наукової діяльності: Навчальний посібник / За ред. професора Д. В. Чернілевського. – Вінниця : Вид-во АМСКП, 2010. – 484 с.
Конох Н. С., Пунченко О. П. Образование в пространстве философских проблем современности / Н. С. Конох, О. П. Пунченко. ‒ К. : Кафедра, 2013. ‒ 320 с.
Невероятная образовательная реформа в Финляндии: от предметов к темам. [Електроний ресурс]. – Режим доступу : https://newtonew.com/news/finland-epic-education-reform.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.