ФІЛОСОФЕМА СИМВОЛУ І МОВА СУЧАСНОЇ НАУКИ
Ключові слова:
символ, смисл, смислогенерація, аналогова комунікаціяАнотація
Розгляд характеру кореляції між символічною природою мови та штучними семіоти-чними кодами, що уможливлюють розуміння й комунікацію, і дискурсом сучасної науки є метою статті. Здійснено окреслення символічного характеру опису дійсності в межах наукової картини світу та вказана роль у цьому символічних конструкцій мови. Розгля-дається питання релевантності символу як смислогенеративної моделі в дискурсі су-часної фундаментальної науки та гуманітаристики. Проблематизується положення про функціональність або онтологізованість символа. Обгрунтовуються такі харак-теристики символа, як трансфінітність і мультипанорамність, а також фіксується їхній зв’язок з евристичним та гносеологічним потенціалом символа. Вказується, що символ є конструкцією свідомісті та мови, що дозволяє долати фінітність будь-якого наративу й дискурсу й уможливлює існування наукового опису як складної відкритої си-стеми.Посилання
Вайнберг С. Мечты об окончательной теории: Физика в поисках самых фундаментальных законов природы / Вайнберг Стивен. – М. : Едиториал УРСС, 2004. – 256 с.
Вигнер Ю. Непостижимая эффективность математики в естественных науках / Этюды о симметрии / Вигнер Ю. – М. : Изд-во «Мир», 1971. – 319 с. – С. 182‒199.
Князева Е. Энактивизм: новая форма конструктивизма в эпистемологии / Князева Е. – М. : Университетская книга, 2014. – 500 с.
Лекторский В. А. Возможна ли интеграция естественных наук и наук о человеке? / Лекторский В. А. // Вопросы фило-софии. – 2003. – № 3 / [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://vphil.ru/index.php?option=com_content &task=view&id=499&Itemid=55.
Подниекс К. М. Вокруг теоремы Геделя / К. М. Подниекс. – Рига : Зинатне, 1992. – 191 с.
Серл Дж. Р. Конструирование социальной реальности / Серл Джон
Р. / Реферативный пер. А. Романова / [Електронний ресурс]. – Режим доступу :http://filosof.historic.ru/books/item/f00/s00/z0000905/st000.shtml
Сычева С. Г. Проблема символа в философии / С. Г. Сычева– Томск : Изд-во Томск. Ун-та, 2000. – 197 с.; Гоготишвили Л. А. Рецепция символизма в гуманитарных науках // Литературоведение как 65ітература. Сборник в честь С. Г. Бочаро-ва / Л. А. Гоготишвили– М. : Языки славянской культуры, 2004.
Хайдеггер М. Время картины мира / М. Хайдеггер. Время и бытие. – М. : Республика, 1993. – 446 с. – С. 41 – 63.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.