КОНЦЕПЦІЯ ВИКЛАДАННЯ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЕТИКИ Г. С. СКОВОРОДИ: РЕЛІГІЄЗНАВЧИЙ АНАЛІЗ
Ключові слова:
етика Г. Сковороди, »сковородинство», неканонічне богослов’я, хри-стиянська етика, критичне біблієзнавствоАнотація
Розглянуто основні концептуальні засади етики Г.Сковороди, запропоновані для ви-кладання в Харківському колегіумі в 1766 р., які так і не були реалізовані філософом вна-слідок церковної цензури та клерикальної упередженості стосовно вільного тракту-вання біблійного тексту і народно-звичаєвого підходу до моделей поведінки людини в традиційному суспільстві. Зроблено релігієзнавчий аналіз його конспекту (програми) під назвою «Вхідні двері до християнської доброчинності для молодого шляхетства Ха-рківської губернії» та «2-га вступна проповідь до того ж курсу», а також двох пізніших його творів «Потоп Зміїн» та «Ікона Алківіадська», в яких методом критичного біблієз-навства філософ ніби «розчищує стару ікону», під багатослівними шарами забобонів якої відкриває прихований істинний смисл. На прикладі етики Григорія Сковороди пока-зано недоцільність сучасних спроб уведення християнської етики до навчальних про-грам світських ВНЗ та середніх шкіл, що суперечить Конституції України та Закону України про вищу освіту (прийнятому 1 липня 2014 р.).Посилання
Конституція України [Електронний ресурc] // Режим доступу : http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80.
Плющ П. П. Історія української літературної мови / П. Плющ. – К., 1977.
Сковорода Г. Повна академічна збірка творів / Григорій Сковорода; [За ред. проф. Л. Ушкалова]. – Харків – Едмонтон – Торонто : Майдан; Видавництво Канадського Інституту Українських Студій, 2011. – 1400 с.
Сковорода Г. С. Вступні двері до християнської добронравності/ Григорій Сковорода // Сковорода Г. Твори у 2-х то-мах. – К. : Обереги, 2005. – Т. 1, с.140 –150, 481 – 482.
Сковорода Г. Книжечка, що називається Silenus Alciviaddis, тобто Ікона Алківіадська / Григорій Сковорода //Антологія християнства. – Тернопіль : Мандрівець, 2010. –С.265 –276.
Сковорода Г. Діалог. Потоп Зміїний / Григорій Сковорода //Антологія християнства. – Тернопіль : Мандрівець, 2010. –С. 277–287.
Філософський словник // Головна ред. УРЕ. – К., 1986.
Хитрук В. Оракул духа – Григорій Сковорода/ Василь Хитрук. – К. – Х. – Херсон, 2010.
Шаян В. Григорій Сковорода – лицар Святої борні/ Володимир Шаян. – Лондон, Торонто, 1973.
Шевченко В. М. Словник-довідник з релігієзнавства/ Валентина Шевченко. – К. : Наукова думка, 2004.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.