Свобода цілей і прагнення до свободи
Ключові слова:
свобода, мета, прагнення до свободи, людина, рівністьАнотація
Необхідність для людини щодня вибудовувати лінію своєї поведінки в оточенні собі подібних (соціальне середовище) неминуче породжує оцінку себе і цього оточення. У першому наближенні це ‒ усвідомлення міри свободи в здійсненні бажань і цілей індивіда. Звідси витікає й проблема відповідальності, яка в наш час стала одним з критеріїв гу-манізму політичних доктрин і правової відповідальності за звершення діянь. Свобода неминуче породжує питання: наскільки поведінка людини в реалізації її намірів і цілей збі-гається з певними суспільними ідеалами або ж суперечить їм. Акцентуючи увагу кожно-го разу на зовнішній обумовленості поведінки людей природним та суспільним середо-вищем і не приділяючи належної уваги співвідношенню їх свободи і можливостей в само-реалізації особистих планів, ми мимоволі недооцінюємо проблему відповідальності осо-бистості, значення вольових зусиль у вчинках і діяннях людей. Теоретична і практична потреба пояснити таку модель поведінки, коли особистість охоче бере на себе відпо-відальність за мотиви своїх вчинків, але провину за негативні наслідки своєї діяльності покладає на зовнішні обставини, є актуальним завданням сучасної соціальної теоріїПосилання
Современный философский словарь / Подобщ. ред. В. Е. Кемерова. – М. : Академический Проект, 2004. – 864 c.
Ниринг С. Свобода: обещание и угроза. Критика культа свободы / Скотт Ниринг: [пер. с англ. Константинова Ф. В.]. ‒ М. :Прогресс, 1966. –192 c.
Гегель Г. Энциклопедия философских наук: В 3 т.: Т. 1. Наука Логики / Георг Вильгельм Фридрих Гегель. – М. : Мысль, 1974. –452 с.
Поппер К. Открытое общество и его враги (в 2-х томах). Т. 1. Введение / Карл Поппер.‒ М. : Феникс, Международный фонд «Культурная инициатива», 1992. ‒ 448с. [ Электронный ресурс]. Режим доступа : http://baguzin.ru/wp/?p=9464.
Ленин В. И. Материализм и эмпириокритицизм. Критические заметки об одной реакционной философии / В. И. Ленин. ‒ М. : Изд-во политической литературы, 1984. [Электронный ресурс]. ‒ Режим доступа : http://www.rulit.me/books /materializm-i-empiriokriticizm-read-91603-1.html.
Джемс В. Многообразие религиозного опыта / Вильям Джемс. [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http://e-libra.ru/read/150541-mnogoobrazie-religioznogo-opyta.html.
Федюшин А. Проблема свободы в философии Ж.-П. Сартра. [Электронный ресурс]. Режим доступа : http://rushist. narod.ru/files/saint_work/art/art_43.htm.
Кириленко Г. Г., Шевцов Е. В. Экзистенциальная философия // Философия: справочник. ‒ М. : ACT: СЛОВО, 2000. ‒ 672 с.
Миллс Ч. Р. Властвующая элита / ЧарлзРайт Миллс. [Электронный ресурс]. Режим доступа : http://www.historylib.org/ historybooks/Mills-R_Vlastvuyushchaya-elita/84.
Тоффлер А. Футурошок / Алвин Тоффлер: [пер. с англ.]. ‒ СПб. : Лань, 1997. – 464 с.
Фромм Э. Бегство от свободы / Эрих Фромм: [пер. с англ.; общ. ред. и послесл. П. С. Гуревича].‒ М. : Прогресс, 1989. ‒ 272 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Наукові праці. Філософія» обов’язкове.